بازخوان RFID یا RFID Reader مغز سیستم RFID است و برای هر سیستمی که بر این اساس کار می‌کند، ضروری است. بازخوان‌ها، قطعاتی هستند که موج‌های رادیویی را ارسال و دریافت می‌کنند تا با تگ RFID ارتباط برقرار کنند. بازخوان‌های RFID معمولاً به دو نوع بازخوان RFID ثابت و بازخوان RFID سیار تقسیم می‌شوند.

بازخوان‌های ثابت در یک مکان ثابت قرار دارند و معمولاً روی دیوارها، میزها، ورودی‌ها یا سایر مکان‌های ثابت نصب می‌شوند. زیرمجموعه مشترک بازخوان‌های ثابت، بازخوان‌های یکپارچه هستند. یک بازخوان RFID یکپارچه بازخوانی با یک آنتن داخلی است که معمولاً شامل یک پورت آنتن اضافه برای اتصال یک آنتن خارجی اختیاری نیز هست. بازخوان‌های یکپارچه معمولاً ظاهر زیبایی دارند و برای استفاده در کاربردهای داخلی بدون ترافیک زیاد طراحی شده‌اند.

بازخوان‌های سیار قطعاتی هستند که امکان انعطاف‌پذیری بیشتری را فراهم می‌کنند و در هنگام بازخوانی تگ RFID می‌توانند با یک کامپیوتر میزبان یا دستگاه هوشمند ارتباط برقرار کنند. بازخوان‌های RFID سیار دو دسته اصلی دارند: بازخوان‌هایی با کامپیوتر آن‌برد به نام دستگاه محاسبات سیار، و بازخوان‌هایی که از اتصال بلوتوث یا کمکی به دستگاه یا تبلت هوشمند موسوم به «سورتمه» (Sleds) استفاده می‌کنند.

بازخوان‌های RFID ثابت معمولاً دارای پورت‌های آنتن خارجی هستند که می‌توانند از یک آنتن اضافه تا هشت آنتن مختلف را در هر نقطه متصل کنند. با افزودن مالتی پلکسر، برخی از بازخوان‌ها می‌توانند تا حداکثر به 32 آنتن RFID متصل شوند. تعداد آنتن‌های متصل به یک بازخوان به ناحیه مورد نیاز برای RFID بستگی دارد. در برخی از موارد، مانند بررسی پرونده‌های داخل و خارج، یک ناحیه کوچک برای پوشش کافی است، بنابراین یک آنتن به خوبی کار می‌کند. سایر کاربردها با ناحیه پوشش بیشتر، مانند خط پایان در زمان‌بندی مسابقه، معمولاً به آنتن‌های متعددی برای ایجاد منطقه پوشش مناسب نیاز دارند.

متداول‌ترین روش برای دسته‌بندی باز‌خوان‌ها دسته‌بندی آن‌ها به دو نوع ثابت و سیار است. موارد دیگری که می‌توان بر اساس آن‌ها بازخوان‌های RFID را دسته‌بندی کرد، اتصال، ویژگی‌ها، قابلیت پردازش، روش‌های تأمین توان، پورت‌های آنتن و… است. محدوده فرکانس بازخوان‌ها در آمریکا ۹۰۲ تا ۹۲۸ مگاهرتز و برای اروپا ۸۶۵ تا ۸۶۸ مگاهرتز است. بازخوان‌ها را می‌توان به وای‌فای، بلوتوث، LAN، رابط سریال، USB و پورت کمکی متصل کرد. این بخش از سیستم RFID، قابلیت پردازش آن‌برد و پردازش غیر آن‌برد را دارد. برای تأمین توان بازخوان‌ها می‌توان از آداپتور برق، PoE، باتری، یو اس بی و… استفاده کرد. بازخوان‌ها در انواع بدون پورت خارجی، یک پورت، دو پورت، ۴ پورت، ۸ پورت و ۱۶ پورت موجود هستند.

برای انتخاب بازخوان باید به پرسش‌های زیر پاسخ دهیم:

محدوده بازخوانی مورد نیاز چقدر است؟
شرایط محیطی، از قبیل گرما، رطوبت و… چگونه است؟
آیا می‌خواهیم بازخوان را به یک شبکه اضافه کنیم؟
بازخوان در چه مکانی قرار می‌گیرد؟
آیا نیاز است بازخوان سیار باشد؟
چه تعداد ناحیه یا نقطه برای بازخوانی نیاز است؟
چه تعداد تگ در یک لحظه لازم است؟
تگ‌ها باید چقدر سریع باشند؟ (یک تسمه نقاله کند یا یک مسابقه سریع تفاوت دارد)
———————————–

نمونه هایی از ریدرهای RFID  :

ریدر RFID قرائت گر دستی ATID AB700

ATID UHF RFID HANDHELD READER . AB700

کاربرد ها :

مدیریت موجودی گیری و جستجوی اموال و دارایی ها در :

فروشگاه ها – انبار ها – بایگانی اسناد

و …

 

کارت خوان RFID فرکانس UHF مدل ID ISC.LRU3000

کارت خوان RFID فرکانس UHF مدل ID ISC.LRU3000 محصول کمپانی FEIG ELECTRONIC آلمان با ابعاد 260 * 157 * 65 میلیمتر و فرکانس کاری 865 تا 868 مگاهرتز در ورژن EU می باشد. این UHF ریدر قادر است تگ های RFID فرکانس UHF را تا فاصله 12 متر تشخیص دهد. کارت خوان LRU3000  دارای پورت های ارتباطی Ethernet, RS232, USB ,Wiegand  و USB-Host برای دانگل WLAN یا مموری کارت است. از این UHF Reader در پارکینگ ها، کنترل ترافیک، صنعت و مانند اینها استفاده می شود.

 

کارت خوان RFID فرکانس UHF مدل ID ISC.LRU1002

کارت خوان RFID فرکانس UHF مدل ID ISC.LRU1002 محصول کمپانی FEIG ELECTRONIC آلمان با ابعاد 260 * 157 * 65 میلیمتر و فرکانس کاری 865 تا 868 مگاهرتز در ورژن EU می باشد. این UHF ریدر قادر است تگ های RFID فرکانس UHF را تا فاصله 12 متر تشخیص دهد. کارت خوان LRU1002 دارای پورت های ارتباطی Ethernet, RS232, USB و Wiegand است. از این UHF Reader در پارکینگ ها، کنترل ترافیک، صنعت و مانند اینها استفاده می شود.

 

کارت خوان صنعتی RFID فرکانس HF مدل ID ISC.LR2500-A

کارت خوان صنعتی RFID فرکانس HF مدل ID ISC.LR2500-A محصول کمپانی FEIG ELECTRONIC آلمان با ابعاد 320 * 180 * 110 میلی متر و فرکانس کاری 13.56MHz می باشد. در واقع این تگ ریدر قدرتمند ترکیبی از یک کارت خوان و یک کامپیوتر صنعتی در یک دستگاه است. همین ویژه گی باعث شده است از این کارت خوان RFID بتوان به خوبی در خیلی از کاربردها استفاده نمود. کارت خوان دارای یک سیستم عامل لینوکس است که به کاربر این اجازه را می دهد که مستقیماً نرم افزار مخصوص را بر روی کارت خوان نصب کند. با توجه به پردازش خیلی سریع این کارت خوان LR2500-A می توان از آن در کاربردهایی که دارای تعداد بسیار زیادی تگ RFID است استفاده نمود مانند کتابخانه ها ،  ردیابی سندهای اداره جات و همچنین در خط تولید کارخانجات.

 

کارت خوان دستی RFID فرکانس HF مدل ID ISC.PRH101

کارت خوان دستی RFID فرکانس HF مدل ID ISC.PRH101 محصول شرکت FEIG ELECTRONIC آلمان با ابعاد 230 * 100 * 80 میلی متر و فرکانس کاری 13.56 مگاهرتز می باشد. این کارت خوان دستی قادر است تعداد 30 عدد تگ rfid (با فرکانس متوسط HF) را در فاصله 13cm به طور همزمان شناسایی نماید.

 

کارت خوان دستی RFID مدل ID ISC.PRHD102-B-EU HF/UHF Handheld Reader

کارت خوان دستی RFID فرکانس مدل ID ISC.PRHD102-B-EU HF/UHF Handheld Reader  محصول شرکت FEIG ELECTRONIC آلمان با ابعاد 230 * 100 * 80 میلی متر و  دارای دو  فرکانس کاری 13.56 مگاهرتز و  865 تا 868  و روش ارتباطی بلوتوث می باشد.

 

کارت خوان مجاورتی RFID فرکانس HF مدل ID ISC.SPAD102

کارت خوان مجاورتی RFID فرکانس HF مدل ID ISC.SPAD102 محصولی از شرکت FEIG ELECTRONIC آلمان با ابعاد 376 * 276 * 27 میلی متر و فرکانس کاری 13.56 مگاهرتز می باشد. این کارت خوان RFID دارای بدنه ای کاملاً مسطح است و دارای آنتن RFID داخلی است و برای استفاده های رومیزی مانند کتابخانه ها و ادارات بسیار مناسب و کاربردی است. کارت خوان SPAD102 قادر است تگ های RFID با فرکانس HF را تا فاصله 30 سانتیمتری تشخیص دهد.

 

کارت خوان RFID فرکانس HF مدل ID ISC.MR102

کارت خوان RFID فرکانس HF مدل ID ISC.MR102 محصول کمپانی FEIG ELECTRONIC آلمان با ابعاد 85 * 145 * 31 میلی متر و فرکانس کاری 13.56 (رنج فرکانسی HF) می باشد. این RFID Reader با توجه به آنتن مورد استفاده   قادر است تگ های rfid تا فاصله 30 سانتیمتر را تشخیص دهد. از این کارت خوان می توان در کتابخانه ها، خرده فروش ها، تدارکات و مانند اینها به آسانی استفاده کرد.

 

قرائت گر RFID مدل ID MAX50.10-RE

این ریدر RFID محصول شرکت FEIG ELECTRONIC آلمان

اکثر پروتکل های فرکانس برد کوتاه 13.56 مگا هرتز را پشتیبانی میکند

با قابلیت عملکرد بصورت آفلاین برای مدیریت تا 9000 یوزر

Interface: Ethernet 10BASE-T / 100BASE-TX, Automatic MDI/MDI-X Crossover correction, TCP/IP protokol, IPv4

Supply voltage: Power over Ethernet (PoE); alternative: ext. power supply 24V up to 48V DC +/-10%

Supported transponders: ISO14443-A, ISO14443-B, ISO15693, NFC